Ηλεκτρονική περιήγηση σε ένα εικονικό μουσείο

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας της Ιλιάδας του Ομήρου μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 εκπόνησαν εργασία με θέμα : O κόσμος του Ομήρου και ο τρωικός πόλεμος σε εικαστικά έργα αρχαίων και σύγχρονων δημιουργών. Ηλεκτρονική περιήγηση σε ένα εικονικό μουσείο.

Είχε προηγηθεί η προσέγγιση της ραψωδίας Σ που έδωσε το ερέθισμα για μια πιο δημιουργική επεξεργασία του ομηρικού κειμένου και κατηύθυνε τη συζήτηση σχετικά με τη συνομιλία των τεχνών και τους διαφορετικούς σημειωτικούς τρόπους αντίληψης της   πραγματικότητας. Για τη σύνθεση των εργασιών χρησιμοποιήθηκε λογισμικό παρουσίασης, που προβλήθηκε στην ψηφιακή τάξη του σχολείου στην ολομέλεια της τάξης . Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης και μετά την ολοκλήρωσή της οργανώθηκε συζήτηση για επίδραση που άσκησαν τα ομηρικά έπη ως πηγή έμπνευσης στην τέχνη και καταγράφηκαν οι παρατηρήσεις μας για την εικαστική προσέγγιση του επικού υλικού από διαφορετικούς δημιουργούς.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Λυδία Σακελλαρίου

ΕΡΓΑΣΙΑ Π.Απ.