Θεματική Εβδομάδα 2019

Το σχολείο μας πραγματοποίησε με επιτυχία από 6 έως 10 Μαΐου τη Θεματική Εβδομάδα με θέμα «Ανθρώπινα δικαιώματα και δημοκρατική συνύπαρξη» που είχε ως άξονες Διατροφή και ποιότητα ζωής, Έμφυλες ταυτότητες, Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων, Οδική ασφάλεια και Κυκλοφοριακή αγωγή. Κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας οι εκπαιδευτικοί και η ΕΔΕΑΥ (ψυχολόγος και κοινωνικός λειτουργός) του σχολείου οργάνωσαν δράσεις σχετικές με τη θεματολογία. Ταυτόχρονα προσκλήθηκαν φορείς όπως ο Συνήγορος του παιδιού, η Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, η Εισαγγελία ανηλίκων Πειραιά, το Ινστιτούτο Οδικής ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς», διατροφολόγοι και επισκέπτες υγείας από το Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας. Στο πλαίσιο της εβδομάδας αυτής οι μαθητές παρακολούθησαν επίσης δύο θεατρικές παραστάσεις που σχετίζονταν με τη συγκεκριμένη θεματολογία.